Drukuj

Ochrona przed powodzią to najważniejsze zadanie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – podkreślił prezes Przemysław Daca podczas konferencji prasowej, która odbyła się 15 marca w siedzibie Wód Polskich w Warszawie. Ta nowa rządowa organizacja powstała 1 stycznia tego roku na postawie ustawy Prawo wodne. Wody Polskie, jako główny podmiot odpowiedzialny za gospodarkę wodną w naszym kraju, połączyły rozproszone wcześniej kompetencje m.in. z zakresu ochrony przed powodzią. Dzięki temu już wdrożono pierwsze usprawnienia. Powstał jeden alertowy e-mail na wypadek powodzi - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W konferencji uczestniczyli również zastępcy prezesa Wód Polskich Joanna Kopczyńska i Krzysztof Woś.

Regionalne zarządy gospodarki wodnej w Wodach Polskich prowadzą bieżący monitoring sytuacji hydrologicznej oraz urządzeń hydrotechnicznych na swoich obszarach działania. Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, w oparciu o dane ze wszystkich regionów wodnych oraz materiały Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, przygotowuje codzienne komunikaty o sytuacji hydrologicznej w kraju. Zawierają one informacje o pracy głównych zbiorników retencyjnych oraz informacje o ogólnej sytuacji na rzekach.

Komunikaty te są przekazywane służbom kryzysowym na szczeblu regionalnym przez regionalne zarządy gospodarki wodnej, natomiast informacja zbiorcza z całego obszaru kraju kierowana jest m.in. do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Komendy Głównej Straży Pożarnej oraz Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Codzienny zbiorczy raport jest publikowany na stronie głównej Wód Polskich (www.wody.gov.pl).

W Wodach Polskich na poziomie krajowego zarządu i regionalnych zarządów działają centra operacyjne. Numery telefonów i adresy mailowe do nich można znaleźć m.in. na prowadzonej przez Wody Polskie stronie powodz.gov.pl.

Warto przypomnieć, że Wody Polskie to 11 regionalnych zarządów, 50 zarządów zlewni i 330 nadzorów wodnych. We wszystkich jednostkach organizacyjnych Gospodarstwa pracuje około 5500 osób. Wody Polskie dysponują realną i efektywną władzą wodną, mają decydujące zdanie w zakresie:

Na podstawie prognozy pogody na najbliższe dni można założyć, że ilość przewidywanych opadów oraz spadająca temperatura nie wpłyną znacząco na sytuację hydrologiczną w Polsce. Nie należy spodziewać się zagrożenia powodziowego.

Prezentacja Rola Wód Polskich w ochronie przed powodzią

Informacja prasowa rozszerzona

Daniel Kociołek
Wydział Komunikacji Społecznej PGW Wody Polskie
Fot. Wody Polskie