Stawki za wodę i ścieki ustalają przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. To one decydują o cenie, jaką mieszkańcy zapłacą za wodę. Wody Polskie pełnią jedynie rolę regulatora tych cen. Sprawdzają, czy przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne uwzględniło rzeczywiste koszty zaopatrzania mieszkańców w wodę i odprowadzania ścieków. Dostarczenie wody mieszkańcom to nadal zadanie własne gmin.
Wody Polskie mogą interweniować tylko tam, gdzie z wniosków taryfowych wynika, że do stawek doliczane są dodatkowe koszty niezwiązane z wodą. O tego rodzaju nieprawidłowościach informowała m.in. Najwyższa Izba Kontroli w raporcie z 2016 r. NIK stwierdził, że niektóre spółki wodno-kanalizacyjne tworzyły sztuczne koszty. Ukrywały w nich np. dofinansowania dla wydarzeń kulturalnych i sportowych, np. koncertów i festynów. Zadaniem Wód Polskich jest przeciwdziałanie takim sytuacjom.
Do 27 kwietnia:
- Złożono 2547 wniosków taryfowych – liczba ta została ponownie zweryfikowana w stosunku do poprzednio publikowanych danych o wnioski, które wpłynęły w kwietniu, a także wnioski złożone podwójnie (przesłane przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne oraz wójtów);
- Wydano łącznie 1240 decyzji, w tym 836 zatwierdzających i 404 negatywnych;
- 501 decyzji oczekuje na podpisanie (już po złożeniu wyjaśnień przez wnioskodawców i dokonaniu kolejnej weryfikacji przez organ regulacyjny);
- 800 wniosków nadal jest procedowanych – w trakcie składania wyjaśnień ze strony przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych (wg wysłanych wezwań);
- W stosunku do 6 wniosków odmówiono wszczęcia postępowania.
Proces weryfikacji wniosków taryfowych jest utrudniony ze względu na znaczną liczbę błędów formalnych w składanych dokumentach. Duży odsetek złożonych materiałów charakteryzował się znaczną niestarannością. Ponad połowa przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych nie dokonała korelacji danych umieszczonych w tabelach z tymi prezentowanymi w uzasadnieniu. Wynikiem tego jest liczba wezwań do składania dodatkowych wyjaśnień lub uzupełnień informacji zawartych we wnioskach. Podkreślić należy również nieznajomość procedury przygotowywania wniosków taryfowych przez poszczególnych wnioskodawców, a często powtarzającą się argumentacją był tutaj brak stosowania takiej formy przy uprzednio zatwierdzanych taryfach.
Na podstawie przesłanych danych można już stwierdzić, że w odniesieniu do co najmniej kilkunastu gmin nikt nie wystąpił z wnioskami taryfowymi.
Ze względu na trwającą ocenę i weryfikację wniosków taryfowych informujemy, że prezentacja danych statystycznych dotyczących szczegółowej klasyfikacji decyzji wydawanych przez organy regulacyjne oraz poziomu proponowanych taryf będzie mogła odbyć się po zakończeniu całego procesu taryfikacji.