„IMO70: Nasze dziedzictwo – Lepsza żegluga dla lepszej przyszłości” – to hasło tegorocznych Światowych Dni Morza. Dziś rozpoczęły się obchody najważniejszego morskiego święta Narodów Zjednoczonych. W Szczecinie nie mogło zabraknąć PGW Wody Polskie.

Morze atrakcji czeka na Szczecinian i gości z całego świata. Od dziś do piątku (13-15.06), czyli przez 3 dni, miłośnicy żeglugi, pasjonaci morza oraz wszyscy pragnący wejść w morski świat gromadzą się na szczecińskiej wyspie Łasztownia, żeby wspólnie debatować, zwiedzać, uczyć się i dobrze się bawić.

Festyn Morski, Morskie Centrum Edukacyjne, zwiedzanie „Daru Młodzieży” i innych jednostek pływających, pokazy kulinarne połączone z degustacją dań, rejsy statkiem i kino letnie to tylko część atrakcji, które czekają na uczestników wydarzenia.

Wody Polskie przygotowały z okazji Światowych Dni Morza strefę dla najmłodszych.  A w niej pracownicy RZGW Szczecin zaskakują dzieci wodnymi eksperymentami naukowymi i warsztatami. Dzieci wspólnie kolorując i lepiąc z plasteliny poznają gatunki morskich ryb, o namalowanie wodnych motywów na buźkach mogą również poprosić profesjonalistkę. Na naszym stoisku nie brakuje gier edukacyjnych i pomocy dydaktycznych. Dziś odwiedziła nas ponad setka przedszkolaków. Na gości czeka również niespodzianka: możliwość zwiedzenia najnowszego lodołamacza we flocie RZGW Szczecin – „Andrzeja”, po którym oprowadzają jego kapitanowie. Stanowisko wystartowało dziś o 10.00, o tej samej porze zaczynamy także jutro i w piątek. Serdecznie zapraszamy!

Polska jest członkiem IMO (International Maritime Organization) od 1960 roku. Jednak po raz pierwszy w historii Światowych Dni Morza odbywają się one w regionie Morza Bałtyckiego i w Europie Środkowo-Wschodniej. Jesteśmy więc dumni, że tegoroczne obchody wydarzenia mają miejsce właśnie w Szczecinie.

Program wydarzenia jest dostępny na stronie organizatorów: https://worldmaritimedaypoland.org/pl/sdm/program.pdf, a program Festynu z okazji Światowych Dni Morza można znaleźć się na facebookowym profilu Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej: https://www.facebook.com/MGMiZS/photos/a.705703962903861.1073741828.705593876248203/1139426666198253/?type=3&theater.

Kamila Goszczyńska
Wydział Komunikacji Społecznej i Edukacji Ekologicznej

Fot. Wody Polskie