- Wody Polskie, zarządca rzeki Wisły, włączając się w organizację „Sztafety 100-lecia Niepodległości” składa pokłon wszystkim tym i ich czynom, którym winni jesteśmy wdzięczność za wolną Polskę – powiedziała Dyrektor Maria Wisińska-Kurz z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, nawiązując do organizacji wydarzenia. Około 130 żołnierzy i pracowników Wojsk Obrony Terytorialnej biegnie w sztafecie wzdłuż królowej polskich rzek.
W ten sposób Wojska Obrony Terytorialnej przy partnerstwie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie RZGW w Gliwicach czczą setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Startując ze źródeł i ujścia Wisły, po przebiegnięciu blisko 1 100 kilometrów zespoły spotkają się w Warszawie.
Sztafeta wystartowała w sobotę 11 sierpnia br. Wody Polskie użyczyły grunt na rozpoczęcie sztafety znad zbiornika Wisła Czarne, gdzie spotykają się wody Białej i Czarnej Wisełki oraz z Mikoszewa – gdzie jest ujście Wisły, by wzdłuż wiślanych obwałowań dotrzeć do Warszawy. W województwie śląskim żołnierze WOT w niespełna 12 godzin pokonali blisko 110 kilometrów wzdłuż koryta Wisły. Zobaczyć ich było można między innymi w Wiśle, Ustroniu, Skoczowie, Strumieniu, Goczałkowicach–Zdroju i Bieruniu.
Fot. Linda Hofman. Żołnierze i pracownicy WOT.
W Wiśle oprócz żołnierzy i pracowników WOT w tak zwanym „odcinku specjalnym” sztafety udział wzięli zaproszeni goście, m.in. członkowie Nadleśnictwa Wisła, Straży Granicznej i przedstawiciele władz samorządowych. Nie zabrakło wśród nich przedstawicieli Wód Polskich. Po pokonaniu około 7 kilometrów sztafeta zatrzymała się przed pomnikiem „Poległych i Walczących o Polskość i Wolność Ojczyzny” w Wiśle. Tam dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, pułkownik Tomasz Białas wspólnie z Marią Wisińską-Kurz, Zastępcą Dyrektora RZGW w Gliwicach ds. organizacyjno-ekonomicznych, złożyli kwiaty i oddali hołd poległym. Wydarzenie swoją obecnością uświetniło Bractwo Kurkowe.
- Życiodajna woda, od której wszystko się zaczęło jest naszym wspólnym narodowym dobrem, towarzyszącym dziś uczczeniu bohaterskich czynów poległych i walczących o wolność Ojczyzny. Wody Polskie, zarządca rzeki Wisły, włączając się w organizację „Sztafety 100-lecia Niepodległości” składa pokłon wszystkim tym i ich czynom, którym winni jesteśmy wdzięczność za wolną Polskę – przyznała Dyrektor Wisińska-Kurz, nawiązując do organizacji sztafety.
Fot. Linda Hofman. Dyrektor Maria Wisińska - Kurz po złożeniu wieńca pod pomnikiem bohaterów oraz w towarzystwie członków Bractwa Kurkowego.
Sztafeta odbywa się w dniach 11-14 sierpnia br., w przededniu Święta Wojska Polskiego. Każda zmiana sztafety musi pokonać 10 kilometrowe odcinki. Bieg nieprzerwanie trwa w dzień i w nocy, a trasę zaplanowano jak najbliżej koryta rzeki Wisły, której administratorem jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
Ze źródeł Wisły w kierunku stolicy wystartowała grupa zadaniowa ”ŹRÓDŁO”, licząca 74 biegaczy. Zespół ma do pokonania trasę długości 620 km w czasie nie dłuższym niż 73 godzin. Z ujścia Wisły w kierunku stolicy wyruszyła natomiast grupa zadaniowa ”UJŚCIE” z 54 biegaczami, którzy wystartowali z Mikoszewa 12 sierpnia. Zespół ten pokonuje trasę długości 480 km w czasie do 56 godzin.
- W Wojskach Obrony Terytorialnej pełnią służbę pełni pasji ochotnicy. Daje to spore możliwości w wytyczaniu nowych standardów w obszarze aktywnego kształtowania sprawności fizycznej i postaw patriotycznych. Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to dobry czas na niełatwe wyzwania, stanowiące próbę naszych charakterów. Będzie to również wyraz hołdu dla tych, którym tę wolność zawdzięczamy – powiedział, odnosząc się do organizacji przedsięwzięcia, dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła.
Uroczyste zakończenie sztafety planowane jest 14 sierpnia 2018 r. około godz. 17 pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie.
Linda Hofman
Rzecznik Prasowa
Kierownik Zespołu d/s Komunikacji i Edukacji Ekologicznej
RZGW w Gliwicach