Cofka na Bałtyku wyraźnie ustępuje, a sytuacja hydrologiczna na północy kraju ulega poprawie. Pracownicy Wód Polskich regionalnych zarządów gospodarki wodnej w Szczecinie i Gdańsku mają za sobą bardzo intensywny dzień i noc.

Pracownicy Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie monitorowali sytuację w Kołobrzegu, Świnoujściu, Dziwnowie i Mrzeżynie, gdzie z racji silnego wiatru i aury sztormowej występowały incydentalne sytuacje wystąpienia wody z koryt akwenów (zazwyczaj miało do miejsce w okolicach kanałów portowych). Swoją rolę spełniły także wrota sztormowe, które zostały zamknięte na Jeziorze Jamno gdy zdefiniowano zagrożenie przelania się wody przez kanał. Umocnione zostały także zabezpieczenia w okolicach Trzebieży. W zachodniopomorskim silny wiatr z północy traci na sile i jeżeli prognozy pogody się sprawdzą, dzisiaj wieczorem stany alarmowe zostaną zniesione (obecnie stan alarmowy w Trzebieży) i utrzymają się tylko wskaźniki ostrzegawcze w rejonie wód przymorza oraz na odcinku Zalewu Szczecińskiego. W dniu dzisiejszym stan morza znacznie się obniżył w związku z tym zagrożenie powodziowe zmniejszyło się.

Na Żuławach powołano natomiast całodobowe dyżury służb terenowych. Pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku prowadzoną ciągłe objazdy obiektów i cieków. Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej w RZGW w Gdańsku pozostaje w stałym kontakcie z wojewódzkim zespołami zarządzania kryzysowego (województwo pomorskie i warmińsko – mazurskie). Wszystkie urządzenia hydrotechniczne odpowiedzialne za ochronę przeciwpowodziową są sprawne.

Po obniżeniu stanu wód przeprowadzone zostaną doraźne przeglądy urządzeń hydrotechnicznych, w celu oceny wpływu ekstremalnych warunków pogodowych. W związku z silnym wiatrem z północy występują przekroczenia stanów alarmowych na wodowskazach pozostających pod wpływem wód Zalewu Wiślanego (Nowy Dwór Gdański, Tujsk, Osłonka, Nowotki, Nowakowo, Elbląg, Żukowo), na wodowskazach pozostających pod wpływem wód Bałtyku i Zatoki Gdańskiej utrzymują się nadal stany ostrzegawcze z tendencją spadkową.

Szczegółowe informacje na temat sytuacji hydrologicznej znajdują się w komunikacie o sytuacji hydrologicznej 03-01-2019 godz. 11.00 (kliknij aby pobrać).