Kilkudziesięciu pracowników Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Zarządów Zlewni w Szczecinie, Koszalinie, Stargardzie i Gryficach oraz Nadzorów Wodnych, intensywnie zaczęło rok 2019. Cofka na Bałtyku, spowodowana bardzo silnym, północnym wiatrem postawiła w stan pełnej mobilizacji PGW Wody Polskie. Nasi pracownicy czuwali zarówno w Centrum Operacyjnym Ochrony Przeciwpowodziowej jak i w terenie, gdzie na bieżąco monitorowali stan wody, siłę wiatru i przeprowadzali przegląd zabezpieczeń przeciwpowodziowych w najbardziej newralgicznych punktach.

Cofka na Bałtyku spowodowała, że już 1 stycznia wieczorem, odnotowano podwyższony poziom wody, przede wszystkim w Świnoujściu. Sztormowa aura, wysoko wzbijające się fale i silny wiatr powodował, że w porcie morskim, a także miejscach przylegających do linii brzegowych mogły wystąpić incydentalne sytuacje wystąpienia wody z koryta. Sytuacja była jednak na bieżąco monitorowana na dwóch poziomach – z Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej znajdującego się w siedzibie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie jak i w terenie, gdzie pracownicy Nadzoru Wodnego w Świnoujściu, NW w Kołobrzegu czy Zarządu Zlewni w Koszalinie na bieżąco pracowali nad tym, by w jak najszerszy sposób informować mieszkańców, przedsiębiorców i administratorów nabrzeży i portu o sytuacji. Korzystaliśmy z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, przy jednoczesnym porównywaniu ich do naszych własnych informacji i pomiarów. Nasi pracownicy byli także w terenie, gdzie na bieżąco sprawdzali, czy prognozy pokrywają się z realną sytuacją na Bałtyku oraz w akwenach przymorza. W wielu miejscach odnotowano przekroczenie stanów ostrzegawczych – w tym na Odrze i Zalewie Szczecińskim.

Pracownicy Zarządu Zlewni w Szczecinie od momentu wystąpienia cofki zajmują się sprawdzaniem zabezpieczenia przeciwpowodziowego okolic zalewowych Zalewu Szczecińskiego. Najintensywniejsza praca wykonana została w Trzebieży oraz na Wyspie Polickiej, gdzie sprawdzano m.in. szczelność wałów przeciwpowodziowych. Pracownicy ZZ Szczecin oraz NW Szczecin pracowali często zarówno we wczesnych godzinach porannych, jak i późnym wieczorem – zawsze wtedy, kiedy była taka potrzeba.

Na Wybrzeżu Gdańskim i Żuławach silny, sztormowy wiatr zaczął przesuwać się na wschód. Stany alarmowe i ostrzegawcze wód ustąpiły na większości rzek woj. pomorskiego. Na Żuławach, mimo trendu spadkowego, ciągle utrzymują się stany ostrzegawcze rzek, a w okolicach jeziora Drużno i na Zalewie Wiślanym nawet alarmowe (stan na dzisiaj godz. 7.00 rano). Oznacza to, że wciąż trwają całodobowe dyżury służb technicznych w celu prowadzenia obserwacji zagrożonych odcinków i interwencji w razie potrzeby.

Pracownicy jednostek Wód Polskich na Pomorzu zlokalizowali około 40 uszkodzeń wałów przeciwpowodziowych. Uszkodzenia nie spowodowały jednak zagrożenia dla mieszkańców. Powstałe ubytki zostały zabezpieczone workami z piaskiem przez Zespół Wsparcia Technicznego Zarządu Zlewni w Elblągu. Szczególną uwagę zwracano na miejsca występowania wyrw bobrowych oraz przepustów wałowych.

Wczoraj odnotowano wiele przerw w zasilaniu pompowni, które podtrzymywano w działaniu przy współpracy zespołu elektromonterów. Zespoły pompowe pozostają w pełnej sprawności techniczno-rozruchowej i ich praca jest stabilna.

RZGW w Szczecinie i RZGW w Gdańsku

Działania zabezpieczające Straży Pożarnej

Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej w siedzibie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie