18 stycznia grupa studentów Katedry Rewitalizacji Dróg Wodnych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, zapoznała się ze szczegółami remontu zabytkowej Śluzy Okole. Studentów oprowadził Andrzej Łyczywek, Inspektor Nadzoru z RZGW w Bydgoszczy oraz Marcin Bartosiewicz, kierownik budowy. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Wypłyń na szerokie wody”.

Projekt „Wypłyń na szerokie wody” powstał w celu doskonalenia kompetencji zawodowych absolwentów kierunku Rewitalizacji Dróg Wodnych. Od marca 2017 r. do lutego 2020 r. studenci mogą uczestniczyć w studyjnych spotkaniach z pracodawcami w portach i instytucjach żeglug (Wrocław, Szczecin, Gdynia). W ramach programu uczestnicy przechodzą też szkolenia dotyczące modelowania hydrologicznego i hydraulicznego oraz planowania strategicznego rozwoju dróg wodnych. Koordynatorem zadania jest Aldona Wojdylak-Pieszczyńska, Kierownik Wydziału Planowania i Koordynacji Eksploatacji z RZGW w Bydgoszczy. Rolę eksperta projektu z ramienia Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu pełni Stanisław Wroński, Pełnomocnik Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego ds. dróg wodnych.

Śluza Okole jest obiektem klasy II, powstała w 1914 roku. Jej remont jest przeprowadzany pod nadzorem konserwatorskim. Prace obejmują konstrukcję śluzy wraz z obiektami towarzyszącymi, zbiornikami oszczędnościowymi oraz górnym i dolnym awanportem. Celem remontu jest zwiększenie sprawności technicznej, przy zachowaniu dotychczasowego wyglądu budowli. Prace umożliwią użytkowanie śluzy przez kolejnych kilkadziesiąt lat. Roboty wykonuje konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Robót Wodnych i Ekologicznych „EKO-WOD” Sp. z .o.o. - lider z siedzibą w Świdnicy, „Naviga-Stal” Sp. z o.o. - partner z siedzibą w Kiełczowie. Inwestycja jest prowadzona przez RZGW Wody Polskie w Bydgoszczy.

Edyta Rynkiewicz

Rzecznik prasowa RZGW w Bydgoszczy

Studenci Katedry Rewitalizacji Dróg Wodnych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, w tle za nimi remontowana „śluzantówka”

Marcin Bartosiewicz, kierownik budowy (na drugim planie, z prawej), omawia kolejne etapy remontu i wskazuje na zakończone prace remontowe

 Studenci poznają szczegóły kolejnych prac remontowych przy komorze śluzy